Jak pandemie ovlivní investiční destiláty?

15.05.2020

Mnohé palírny omezují výrobu nebo vyrábějí dezinfekci, návštěvnická centra jsou uzavřena a milovníci ušlechtilých destilátů popíjejí sami doma nebo přes on-line videohovory s přáteli místo toho, aby byli ve svých oblíbených barech. Jak se současná situace projeví na vývoji hodnoty investičních destilátů, zatím není zcela jasné. Nicméně lze předpokládat, že výrazné ekonomické ochlazení, růst nezaměstnanosti a obecná zvýšená neochota utrácet volné peníze se časem negativně projeví i v poptávce po sběratelském a investičním alkoholu.

Vývoj hodnoty investičních láhví je řízen výhradně nabídkou a poptávku. Vzhledem k tomu, že se většina aukcí odehrává na on-line aukčních portálech, současná zdravotně-bezpečnostní opatření mohou paradoxně vést i k dočasnému nárůstu zájmu ze strany kupujících i prodávajících, kteří mnohdy mají v karanténě více času se aukcím věnovat. Je však otázkou, jak dlouho jim ochota investovat volné prostředky vydrží.

Tón udává skotská whisky

Jelikož naprostou většinu trhu s investičním alkoholem tvoří skotská single malt whisky, zaměřme se primárně na ni. Z reportu Rare Whisky 101 vyplývá, že za rok 2019 se v aukcích ve Velké Británii prodalo rekordní množství téměř 144 000 láhví v celkové hodnotě lehce přes 1,8 miliardy korun. Neochvějným lídrem aukčního trhu je značka The Macallan, která představuje téměř 40 % celkové hodnoty. Následují ji poměrně stabilně Bowmore (8,6 %) a Ardbeg (4,0 %). Z pohledu počtu prodaných láhví vede také Macallan, s tržním podílem 15,6 %, i když ze svého vrcholu v polovině roku mírně ztratil (-1 %). I přes velkolepý tržní podíl ale Macallan ke konci roku 2019 poprvé vypadl z žebříčku Top Ten Investors Distilleries, když klesl na jedenáctou příčku. První tři místa obsadily palírny Springbank, Rosebank a Brora, jejichž láhve od roku 2008 rostly na ceně procentuálně nejvíce. Problémem The Macallan je podle mého názoru to, že se z jeho limitovaných edic a starších láhví stala komodita, takže je v podstatě nikdo nepije. Většina spekulantů se je obratem snaží prodat za násobky původní ceny v aukcích (tzv. flipping). Tato taktika ještě v určité míře funguje, ale uvidíme, jak to bude dál. Například letošní edice Macallan Folio 5 se prodávala přímo z palírny za cca 250 liber a hned v prvních aukcích se ceny dostaly přes 900 liber. Některé nabídky v e-shopech atakovaly dokonce hranici 2000 liber. Následně ceny v aukcích klesly a nyní se pohybují okolo 350-450 liber.

Springbank Millenium Collection
Springbank Millenium Collection

Lákají i základnější láhve

Jak již bylo řečeno, vývoj ceny whisky je otázkou nabídky a poptávky, a pokud se láhve nebudou pít, což je jejich základní smysl, tak ani jejich ceny nemohou růst. Podle mého názoru tedy trh zažije určité zklidnění a pomůže mu, když se nějaké ty Macallany místo neustálého "flippování" skutečně otevřou. A k tomu je potřeba jít příkladem, proto jakmile to bude možné, v rámci našeho projektu Hedonism Spirit degustaci Macallan uspořádáme. Pozornost si ale zaslouží i jiné whisky. Spolu s tím, jak se zásoby palíren mírně vyčerpávají a přibývá edic bez udání stáří, začínají být láhve single malt s udaným stářím vnímány stále více jako mnohem hodnotnější. A to nejen ty 20 y. o.+, ale i starší základnější láhve, jako jsou Laphroaig 10 y. o. ze 70. let, Lagavulin 12 y. o. nebo starý Talisker 8 y. o. Jejich nabídka je relativně omezená, ale poptávka je stále silná. Jako černé koně mezi palírnami sběratelé vnímají například Clynelish, Mortlach, Glendronach nebo Talisker. Dalším trendem je zvýšený zájem o single grain whisky 30 y. o.+, kde je poměr cena/hodnota zatím stále na lákavé úrovni.

Cesta z vrcholu dolů 

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude trh po zbytek roku 2020 vyvíjet a jak moc pandemie koronaviru a nadcházející ekonomická recese poptávku po "tekutém zlatě" postihnou. Možná máme vrchol trhu s whisky už za sebou. Její výhodou ovšem zůstává relativně snadné skladování a to, že sekundární trh funguje z velké části on-line. A přinejhorším můžete svoji investici vypít. Uvidíme tedy, zda a nakolik mohou investice do whisky fungovat jako určité zajištění oproti tradičním investičním nástrojům.

Článek byl napsán pro AtBars.com