Velké investice do skotského whisky turismu

16.04.2018
Umělecký koncept návštěvnického centra Johnnie Walker v Edinburghu
Umělecký koncept návštěvnického centra Johnnie Walker v Edinburghu

Za posledních šest let už Diageo ve Skotsku investovalo přes 1 mld. USD do whisky infrastruktury, aby mohlo posílit mezinárodní export, protože popularita skotské whisky stále roste.

Nyní představilo plány na velké investice do návštěvnických center ve svých palírnách, které jsou spojeny se slavnou značkou Johnnie Walker. 

Celá investice by měla během následujícíh tří let dosáhnout 150 mil. GBP (cca 4,4 mld. CZK). Mělo by se tak jednat o největší investici tohoto druhu v historii skotské whisky turistiky. 

V centru dění bude hlavní město Edinburgh, kde vznikne velkolepé centrum pro značku Johnnie Walker. Návštěvnici zde budou moci všemi smysly prozkoumat kompletní výrobu whisky . Od projekce vypalování sudů, přes část věnovanou historii a interaktivní prvky až po ochutnávkou místnost a bar. Vypadá to spíše na celodenní výlet, než jen krátkou zastávku cestou do místní zoo.

Edinburgh bude pomyslně propojen se čtyřmi oblastmi Skotska. Palírny Glenkinchie (Lowlands), Cardhu (Speyside), Caol Ila (Island), a Clynelish (Highlands) reprezentují odlišné chuťové profily a současně tvoří základ blendů JW. Vznikne tak turistická trasa "Johnnie Walker tour of Scotland", která má přivést cestovatele z Edinburghu do jednotlivých regionů. 

Kromě již zmíněných palíren je v plánu i posílení návštěvnických center v další 12 destileriích, které patří pod Diageo. Kontrétně se jedná o Lagavulin, Talisker, Glen Ord, Oban, Dalwhinnie, Blair Athol, Cragganmore a Royal Lochnagar.

V roce 2017 navšítilo skoské palírny patřící pod Diageo celkem 440 260 návštěvníků. Meziročně se počet turistů zvýšil o 15,2 %. Celkově patří do této skupiny 28 palíren, ale jen 12 z nich má návštěvnické centrum.

Zde se podívejte na krásné video s představením celého konceptu a pak už můžete začít balit kufry. 

Zdroj: The Spirit Business, Diageo