Whisky aukcím v únoru vládl Macallan

07.03.2018

Do nabídky online aukčního portálu Whisky Auctioneer se totiž poprvé dostaly lahve z nové edice Exceptional Single Casks z produkce palírny Macallan. Lahvování z roku 2017 bylo určeno exkluzivně pro americký trh a část Asie.

Název této nové řady navazuje na Single Cask lahvování, která Macallan uvedl na trh v průběhu devadesátých let a jsou považovány za "jedny z nejlepších Macallanů všech dob.

Celkem šlo do aukce 7 lahví v celkové hodnotě (dle doporučených maloobchodních cen) 4 815 USD (cca 100 000 CZK).

Celková suma, za kterou se tyto lahve vydražili, dosáhla neuvěřitelných 45 450 GBP (cca 1 300 000 CZK), což je oproti maloobchodní ceně téměř 13x víc!

Ceny jednotlivých lahví si můžete prohlédnout na obrázku níže. Sud #1 vydal pouze 111 lahví, a tak ho můžeme považovat za prozatímní klenot celé řady. Ve skutečnosti už bude lahví  pravděpodobně méně, protože jich už spousta může být otevřená.

Sud #1 obsahoval whisky destilovanou 12. 06. 1997. Lahvování proběhlo o 20 let později. Sud byl vyroben z evropského dubu a před tím v něm leželo Sherry. Tento sud vybral sám Master Distiller Bob Dalgarno.

Je pravděpodobné, že edice z dalších sudů budou přibývat, a tak si lze jen těžko představit, jakou hodnotu bude mít jednou celá kolekce.

Fanoušci palírny Macallan jsou z enormní popularity značky rozladění. V diskuzích zaznívají hlasy, že ani dlouhodobí zákazníci, kteří Macallan nakupijí víc jak 25 let, se k těmto speciálním edicím nemají šanci dostat a tak navrhují, že by se lahve měli přidělovat na základě losování. Uvidíme jak se k tomu palírna postaví.

Zdroje: Whisky Auctioneer, The Whisky Investor