Whiskyfest by Barlife 2018

08.04.2018

Pražský Whiskyfest by Barlife hostila syrová holešovická Továrna. Krásné slunečné počasí přilákalo do uzavřených a trochu ještě vymrzlých prostor po třinácté hodině jenom opravdové nadšence. S přibývajícím odpolednem se fanoušků whisky objevovalo čím dál víc a u jednotlivých stánků se postupně tvořili i fronty.

Po skvělém Ginfestu jsem měl velká očekávání, což bylo možná na škodu. Hned po příchodu jsem tak nějak nemohl uvěřit, že těch cca 12 stánků je opravdu všechno. Hlavou mi proběhla myšlenka, že za hodinu pojedu zpátky do Brna. Počáteční skepse se po několika vzorcích naštěstí rozpustila a na Whiskyfestu jsem nakonec strávil víc jak šest hodin.

Martin pojal tuto akci pracovně. Skoro 12 hodin v kuse (a prakticky bez přestávky) prezentoval whisky na stánku Brown-Forman. Tento holding zastřešuje značky Jack Daniels a Woodford Reserve Bourbon z USA a ze Skotska pak trojici skvělých palíren BenRiach, GlenDronach a Glenglassaugh. Martin samozřejmě ochutnal celou jejich paletu (včetně Jack Daniel's Sinatra a No. 27 Gold).

Já jsem se naopak věnoval průzkumu stánků a seminářům. První přednášku obstaral whisky ambasador ze společnosti Remy Cointreau a velký sběratel whisky Václav Rout. Hovořil o investování do whisky, což je naše oblíbené téma. Jako černého koně, který zatím uniká masovější popularitě mezi sběrateli, označil právě palírnu GlenDronach. Po této přednášce měl Martin opravdu plné ruce práce, protože hodně účastníků semináře chtělo ochutnat produktovou řadu této destilerie.

Druhou přednášku měl na starosti Tomáš Toka z The Bourbon Baru. Vyprávěl o výrobě a historii Bourbonu. Během jeho prezentace publikum ochutnalo mikro-vzorky Booker`s Bourbonu, Bulleit 10YO a na ten třetí si ani za nic nemohu vzpomenout :-).

Třetí byl na řadě Zdeněk Kortiš, který prezentoval bouřlivou historii irské whiskey. Možná jste netušili, že irská whiskey je nejrychleji rostoucím segmentem spirit businessu. Určitě stojí za to ji pečlivě sledovat. Ochutnali jsme Crested Ten - první oficiální stáčení z palírny Jameson a Red Breast 12 YO. Zdeněk rovněž zmiňoval, že se v této kategorii dají stále sehnat zajímavé sběratelské lahve za přijatelné ceny.

Přednášky o lokálních barových surovinách, českých whisky a finální řízenou degustaci jsem, bohužel, nestihl. Chtěl jsem ještě prozkoumat, co ukrývají jednotlivé stánky.

K whisky patří i dobré jídlo. O to, abychom neumřeli hladem, se staral stánek The real meat society, u kterého jsem postupně vyzkoušel Porchetta bun i Haggis sandwich. Oboje bylo perfektní. Další stánek nabízel sushi, ale na to už nezbylo místo.

Během festivalu vyvrcholila cocktailová soutěž s whisky Ardbeg An Oa, kde o vítězství bojovali tři finalisté:

  • Petr Beran, Co kdyby, Ostrava s drinkem Confirmado
  • Jan Mareš, Public Interest, Praha s drinkem Gods of Islay
  • Anna Pilařová, Whiskey Bar, který neexistuje, Brno s drinkem Balach Illeach

Podpořili jsme brněnskou reprezentantku, ale na vítězství to nakonec nestačilo. Do palírny Ardbeg se tak podívá Jan Mareš z baru Public Interest. Gratulujeme a docela závidíme!

Jako drobný nedostatek vidím malou nabídku obyčejné vody. Dala se koupit prakticky jen na jednom stánku, a to snad nějaká španělská po 3 dcl. Pokud jsem se špatně díval, tak mě opravte. Po celém odpoledni jsem byl docela dehydrovaný a to je u degustování špatně.

Na cestu jsem přibalil lahev Macallanu a vyrazil na vlak do Brna. Celkově mám z této akce poněkud smíšené pocity. Na jednu stranu je potřeba být vděčný za každou popularizaci whisky. Na druhou stranu je škoda, že se organizátorům nepodařilo přilíkat více vystavovatelů. Z festivalu se možná dalo vytěžit víc. Nicméně, za pár týdnů nás čeká tradiční Whisky Festival v Malé Morávce, a tak se máme neustále na co těšit.

Víťa Šafář, Hedonist Founder