WHISKY 21. 02. 2018

Glenmorangie

Astar 2017

Glenmorangie Astar byla původně vydána v roce 2008. Dozrávala v na zakázku vyrobených sudech z dubů z pohoří Ozark v Missouri - pak byla výroba přerušena. Znovu byla uvedena na trh v roce 2017. Astar je ve staré gaelštině "cesta", a tak se i my vydáme na cestu za znovuobjevením této úžasné whisky.

Země původu: Skotsko
Obsah alkoholu: 52,5 %
Běžná cena: 2 200 Kč

Glenlivet

Cipher 2017

Glenlivet představil údajně nejtajemnější whisky světa. Je to první z nové edice, která bude věnována jako pocta osobnostem se stejným průkopnickým duchem jako měl zakladatel The Glenlivet George Smith.

Cipher je věnována britskému matematikov Alanu Turingovi, který napomohl rozluštit kód Enigma během Druhé světové války.

Země původu: Skotsko
Obsah alkoholu: 48 %
Běžná cena: není dostupná

Ardbeg

Auriverdes 2014

Specialní edice single malt whisky uvedná během Ardbeg Day 2014 - den kdy se slaví whisky festival Fèis Ìle na ostrově Islay.

 Auri(Zlato)verdes(Zelený) je název, který odkazuje k brazilským sportovním týmům (včetně toho fotbalového samozřejmě), ale v tomto případě se týká především zlaté whisky a ikonické zelené Ardbeg lahve, do které je whisky stočena.

Dnes už tuto lahev prakticky nejde koupit jinak, než ve sběratelské aukci.

Země původu: Skotsko
Obsah alkoholu: 49,9 %
Běžná cena: není dostupná

Gold Cock

Apricot Brandy Finish 2008

Málokdo ví, že se dělá single malt whisky i v České republice. A jaká! Gold Cock je velmi uznávaný.  Jde o první destilovaný ročník přímo ve Vizovicích. Slad na něj byl sušen v Bruntále, mírně se zakuřovalo rašelinou ze Soběslavi. Následovaly dlouhé roky do dubového sudu. Poslední dva měsíce pak v sudech po meruňkovici. Vznikla tak chuťově bohatá whisky s ovocným závěrem. Stočeno jen 333 lahví. 

Země původu: ČR
Obsah alkoholu: 61,5 %
Běžná cena: 8 000 Kč

Bowmore

THE DEVIL'S CASKS III 

Třetí a poslední edice The Devil's Casks z palírny Bowmore, která leží na ostrově Islay. Kombinují se sudy po sherry Pedro Ximénez a Oloroso, proto je výsledkem intesivní a chuťově bohatá whisky s tóny kávy, datlí a čokolády. Stáčení je v síle 56,7 % alkoholu.

Země původu: Skotsko
Obsah alkoholu: 56,7 %
Běžná cena: 6 666 Kč

Laphroaig

Cairdeas Cask Strength Quarter Cask 2017

Edice Cairdeas 2017 zrála kompletně v amerických dubových sudech quarter casks, které jsou mnohem menší, než běžné sudy. Plnění proběhlo v sudové síle 57,2 % alkoholu. 

Země původu: Skotsko
Obsah alkoholu: 57,2 %
Běžná cena: není dostupná