Nový rekord - nejdražší lahve whisky na světě!

30.04.2018
The Macallan 1926
The Macallan 1926

Update 21. 05. 2018: Netrvalo to ani tři týdny a rekord opět padl. V aukční síni Bonhams v Hong Kongu se během Fine and Rare Whisky Auction prodaly opět tyto dvě lahve za rekorní ceny. Každá z nich stála přes milion dolarů, takže rekord vrostl o přibližně 80 %!
O tyto rekordní lahve mezi sebou soupeřili především sběratelé z Vietnamu, Thajska a Malajsie, což jenom dokumentuje rostoucí apetit mezi sběrateli z jihovýchodní Asie. Jsme zvědaví, čeho se ještě dočkáme.


V Le Clos - obchodě s luxusním zbožím na letišti v Dubaji - padl světový rekord. Soukromý sběratel zde zakoupil dvě lahve šedesátileté whisky v celkové hodnotě 1,2 mil. USD (cca 25 mil. CZK). Jedná se tak o nejdražší retailový nákup whisky v historii, o kterém se bude ještě hodně dlouho mluvit.

Jednalo se o dvě lahve whisky The Macallan 1926, které byly uvedeny na trh v roce 1986 v počtu celkem 40 ks. Tehdy stála lahev "pouhých" 20 000 USD, nyní se prodala za 600 000 USD.

Poslední známá prodejní cena některé z těchto lahví je z roku 2007, kdy se v aukční síni Christie`s vydražila jedna lahev za 70 000 USD.

Kromě šedesátiletého zrání v sudech po sherry mají tyto lahve další zvláštnost. Jejich etiketa je originální umělecké dílo. Dvanáct lahví z této série ilustroval Sir Peter Black, který se proslavil jako spoluautor obalu k legendární desce od The Beatles - Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band. Dalších dvanáct lahví pak dostal na starosti italský umělec Valerio Adami, jeden z nejuznávanějších popových umělců 20. století.

Tyto lahve si musí jejich kupec opravdu velmi dobře hlídat. Otázkou je, jestli je vůbec někdy někdo otevře a ochutná. Co myslíte?

The Macallan nedávno trhal rekordy i v aukcích

Zdroj: The Spirits Business

Nejdražší lahve whisky na světě
Nejdražší lahve whisky na světě