Whisky Festival Brno 2018

01.10.2018

Milovníci whisky z Brna se konečně dočkali vlastní verze Whisky Festivalu pod vedením zkušených organizátorů Karla Pinky a Petra Křenka, kteří již řadu let pořádají legendární festival v Malé Morávce. Každý, kdo přišel 21. a 22. září do krásných prostor Besedního domu, který je jinak základnou Filharmonie Brno, se mohl setkat s tím nejlepším, co lze v Česku v kategorii whisky najít. Špičkové Masterclass s brand ambasadory, krásné stánky vystavovatelů a především obrovský výběr lahví k degustování. 

Martin měl tento festival opět pracovní - jako Whisky Ambassador společnosti Brown-Forman zastupuje skotské palírny The BenRiach, The GlenDronach a Glenglassaugh. Já se vypravil za vzděláním na tři Masterclass. Máme to dobře rozdělené :)

Chivas Regal The Icon
Chivas Regal The Icon
Stánek Pernod Ricard
Stánek Pernod Ricard

Kompletní program:

 • M1 - Dekonstrukce (neboli rozborka) whiskey Tullamore D.E. XO Cask
 • M2 - GlenAllachie
 • M3 a M6 - Murray McDavid
 • M4 - Rvačka z fenolovým monstrem - Octomore řady 8
 • M5 - WOOD INFLUENCE, NATURAL COLOUR by Pernod Ricard

Jako první jsme v pátek s Václevem Routem (Whisky Ambassador Rémy Cointreau) "dekonstruovali" letošní novinku Tullamore D.E.W. XO Cask. Ochutnali jsme všechny tři typy irské whiskey, z nichž se XO míchá: 

 • Irish Single Pot Still whiskey (neprodejný vzorek přímo ze sudu),
 • Irish Single Malt whiskey (neprodejný vzorek přímo ze sudu),
 • Irish Single Grain whiskey (neprodejný vzorek přímo ze sudu).
Jednotlivé složky Tullamore D.E.W. XO Cask
Jednotlivé složky Tullamore D.E.W. XO Cask
Dekonstrukce Tullamore D.E.W. XO Cask
Dekonstrukce Tullamore D.E.W. XO Cask

Jelikož XO dozrává v sudu po rumu, tak jsme ochutnali i rum z Guyany, který byl určen pouze k "zarumování" sudu a nelze jej nikde koupit. Samozřejmě v plné síle.

Pak jsem pokračoval na jednotlivé bary a ochutnával mj. Glenfiddich 21yo, Glenfiddich 30yo, Port Charlotte 10, anCnoc Peatheart, speciálně stočený pro WF Gold Cock New Make Heavily Peated 0,2 l. Ano, jednu lahvičku do sbírky, to je povinnost :). Dále unikátní Gold Cock lahvovaný pro město Ostrava, který je jinak neprodejný, dvacetiletý Ardmore atd.

Glenfiddich 30yo
Glenfiddich 30yo
Gold Cock New Make Heavily Peated
Gold Cock New Make Heavily Peated

V sobotu jsem si dal na "zawhiskování" vzorek slavné GlenDronach Revival. Sotva jsem se rozkoukal, tak už se šlo do boje s kouřovými monstry z osmé řady Octomore. Ochutnali jsme:

 • New make - vzorek přímo ze sudu, kde strávil pouhé 3 měsíce,
 • Octomore 8.1 (167 ppm, 59,3 % abv),
 • Octomore 8.2 (167 ppm, 58,4 % abv),
 • Octomore 8.3 (309,1 ppm, 61,2 % abv), nejkouřovější whisky všech dob!
 • Octomore 8.4 (170 ppm, 58,7 % abv),
 • Octomore 9.2 - překvapení festivalu. Minimálně česká premiéra této novinky, možná jsme ji ochutnali jako jedni z prvních na světě vůbec!
Sestava Octomore
Sestava Octomore
Premiéra Octomore 9.2
Premiéra Octomore 9.2

Tuto ultimátní degustaci vedl opět Václav Rout. Jako velký milovník této značky vlastní kompletní sbírku všech oficiálních plnění Octomore, včetně několika skutečně unikátních kousků. Také se pochlubil, že si místo 30 ks Octomore 8.1 objednal rovnou 60 lahví! To už jsou slušné zásoby :).

Moc se mi líbila jeho myšlenka, že whisky je přímo z lahve zamýšlena jako svým způsobem mistrovské dílo. Na obraz od Picassa si člověk prý taky nedomaluje nějakou čáru. Proto je vhodné whisky "neředit" vodou a ochutnat její autentickou chuť. Tak to máme rádi.

Hned za půl hodinky po Octomore mě čekala další masterclass - Wood influence, natural colour pod vedením Zdeňka Kortiše (Whisky Ambassador Pernod Ricard). Kouřovou chuť úžasných "super-heavily peated malts" bylo potřeba nějak neutralizovat, jinak by člověk necítil z dalších vzorků nic. K tomu perfektně posloužil Haggis...show must go on :).

Sestava Wood influence, natural colour
Sestava Wood influence, natural colour
Wood influence, natural colour
Wood influence, natural colour
 • Jameson Whiskey Maker's Series Distiller's Safe
 • Jameson Whiskey Maker's Series Blender`s Dog
 • Glenlivet Nadurra First Fill Selection 
 • Aberlour a'Bunadh - Sherry bomba
 • Glenlivet Nadurra Peated Cask Finish

Kombinace dvou vzorků z Irska a tří ze Skotska. Vše v přírodní barvě, tedy takové, kterou čirému destilátu předal pouze sud a čas. Nic víc. Jako překvapení na závěr pro nás Zdeněk připravil neprodejný vzorek Four Roses OESV přímo ze sudu v síle 60 % alk.! Opět velká rarita.

Four Roses OESV
Four Roses OESV
Ardmore 20yo
Ardmore 20yo

Za sebe mohu Masterclass na festivalech jen doporučit. Dozvíte se informace, které jinak prakticky není možné získat a můžete ochutnat opravdu unikátní destiláty. 

Rád bych na tomto místě poděkoval organizátorům, že připravili pro Brno naprosto úžasný program a více než 400 druhů whisky. Moc doufám, že jim nadšení vydží a příští rok se opět potkáme v Brně...a tentokrát i s Vámi :)

P.S. Další fotky a videa najdete v archivu na našem instagramu.

Martin a Václav Rout
Martin a Václav Rout
Hedonism Spirit
Hedonism Spirit